Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

Urząd Miasta Chełmży
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel.:  56 675 22 91
fax: 56 675 21 22

um@chelmza.pl
www.chelmza.pl

Wieża ciśnień

Historia wieży ciśnień sięga 100 lat wstecz, chociaż budowę drewnianego wodociągu w Chełmży zatwierdzono już w średniowieczu! Ta siedmiokondygnacyjna, dominująca nad okolicznymi budynkami, neogotycka wieża została wybudowana w celu polepszenia warunków życia oraz higieny mieszkańców i jest pierwszym tego typu obiektem, który powstał na Pomorzu.

Konkatedra Św. Trójcy

Zbudowany w latach 1251-1359 gotycki kościół Św. Trójcy w Chełmży jest jedną z najstarszych budowli tego typu w okolicy. Wzniesiony w całości z czerwonej cegły budynek sakralny godność kolegiaty uzyskał w 1960 roku, natomiast  16 lutego 1982 r. papież Jan Paweł II nadał mu tytuł Bazyliki Mniejszej.

Ratusz

Obecny ratusz miasta Chełmży jest budynkiem neogotyckim, na planie prostokąta. W narożu południowo-wschodnim znajduje się kwadratowa wieża, której ostatnie kondygnacje są nadwieszone. W fasadzie od strony ul. Hallera umieszczono dwa trójkątne szczyty, podobne szczyty wieńczą elewacje boczne.

Budynek dworca PKP

Zbudowany w 1882 r. Znajduje się przy ul. Dworcowej. Jego budowa związana jest z włączeniem Chełmży w obręb pruskiej sieci kolejowej. 1 lipca 1882 r. oddano do eksploatacji linię kolejową Toruń-Chełmża, w roku następnym z Chełmży do Grudziądza. Wiosną 2009 roku zamknięto kasę biletową na dworcu.

Kościół Św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja w Chełmży został zbudowany w trzech fazach na miejscu dawnego, drewnianego kościoła pochodzącego jeszcze z X w. Do budowy obecnego przystąpiono po 1264 r. kiedy kościół został uposażony w 12 łanów ziemi, skąd czerpano dochody.

Kaplica grobowa Zawiszów Czarnych

Kaplica grobowa Zawiszów Czarnych na tzw. starym cmentarzu w Chełmży, wzniesiona w 1879 r. Spoczywa w niej Alfred Zawisza Czarny, urodzony w Sobocie pod Łowiczem, młodszy brat znanego działacza niepodległościowego Artura Zawiszy, straconego w 1833 r. w Warszawie.

Bulwar 1000-lecia

Turystyczna atrakcyjność Chełmży oparta jest w głównej mierze na walorach położonego w granicach miasta jeziora Chełmżyńskiego – największego jeziora w powiecie toruńskim, wdzierającego się głęboko do jej obszaru staromiejskiego i kształtującego ogólną fizjonomię miasta. Dobrze rozwinięta sieć szlaków pieszych sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej.

Chór Św. Cecylii

Mało kto wie, że w Chełmży istnieje najstarszy w Polsce nieprzerwanie działający chór mieszany. Został założony w 1869 roku i stanowi dziś prawdziwą esencję chełmżyńskiej kultury. Chór Mieszany „Św. Cecylia” powołano z potrzeb patriotycznych i umiłowania śpiewu na tle ożywającego ruchu śpiewaczego w Europie, zwanego „cecyliańskim”.

Cukrownia

Cukrownia w Chełmży, zbudowana w 1882 przez niemiecką spółkę akcyjną, największa w ówczesnej Europie, znajduje się naprzeciwko stacji kolejowej w Chełmży. Pierwszą kampanię cukrowniczą rozpoczęto 25 września 1882 roku. W roku 1904 została zniszczona przez pożar, odbudowana w 1905.

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E