Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

15 lat minęło...

Na przełomie lat 2014/2015 minie 15 lat funkcjonowania powiatów w Polsce. Na tej stronie chcemy dokonać podsumowania minionego okresu, ale także przypomnieć zadania i rolę, jaką ma do spełnienia ten szczebel samorządu terytorialnego w Polsce. Władze powiatu – radni oraz zarząd ze starostą na czele – w minionych latach zmieniali lokalną rzeczywistość. Należy przy tym pamiętać o roli innych samorządów – gmina, powiat oraz samorząd województwa realizują zadania na rzecz społeczności lokalnej w zupełnie innych obszarach, z uwzględnieniem ich samodzielności i pełnej autonomii.

15 lat minęło...

 Jubileusz, choćby najskromniejszy, jest naturalną okazją do refleksji. To święto powiatu i samorządu powiatowego. 15 lat temu moi poprzednicy organizowali urząd i podległe jednostki, którymi dzisiaj kieruje zarząd ze starostą na czele, a każdy z nas uzyskał bezpośrednią możliwość realnego wpływu na sprawy lokalnej społeczności. Radni, inicjując i przyjmując wiele uchwał przekonali się, że samorządność to nie tylko większa wolność, ale także większa odpowiedzialność.

Powiat Toruński

Powiat toruński – zlokalizowany w samym sercu województwa kujawsko-pomorskiego – łączy w sobie, na 1230 km², aż trzy historyczne regiony Polski: Kujawy, Ziemię Dobrzyńską i Ziemię Chełmińską. Dzięki temu jest wyjątkowo ciekawy i zróżnicowany pod względem geograficznym i środowiskowym. To tak zwany „powiat obwarzankowy”, okalający centralnie położone miasto Toruń, złożony z 15-tysięcznego miasta Chełmża oraz ośmiu gmin wiejskich: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Zławieś Wielka i Wielka Nieszawka (w których skład wchodzi 207 miejscowości wiejskich i 130 sołectw).

Insygnia powiatu toruńskiego

Jaka jest historia powiatowego herbu?
Otóż wywodzi się on od herbu wielkich mistrzów krzyżackich, gdzie na polu srebrnym umieszczony był czarny orzeł cesarski. Ten właśnie orzeł stał się podstawą do nadania przez króla Kazimierza Jagiellończyka herbu nowo przyłączonej prowincji – Prusom Królewskim (w tym również województwu chełmińskiemu).

Powiat toruński – mapa administracyjna
  • Powiat toruński – mapa administracyjna

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E