Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Edukacja i Przyszłość” w Brąchnówku gm. Chełmża.


Stowarzyszenie działa od 2000 roku. Zrzesza rodziców i nauczycieli ze wsi Brąchnówko i Browina, którzy postanowili ratować dla swojego środowiska szkołę podstawową zlikwidowaną przez władze gminne. I właśnie wtedy, pod wpływem lansowanej przez panią minister Irenę Dzierzgowską idei tworzenia publicznych tzw. „Małych Szkół” z klasami od 0 - 3, powstała 1 września 2000 roku szkoła prowadzona przez Stowarzyszenie.
Szkoła mieści się w zabytkowym pałacu, wpisanym wraz z otaczającym parkiem do rejestru zabytków. Warto podkreślić, że w Brąchnówku urodził się 8 stycznia 1862 roku Stefan Łaszewski - pierwszy wojewoda pomorski (od 19 października 1919 roku do 2 lipca 1920 roku) po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Cały obiekt szkolny i wyposażenie to owoc zaangażowania  społeczności lokalnej na rzecz oświaty. Teren jest bezpieczny, przyjazny dziecku, pełen przyrody, natury.

Początki nie były łatwe. Pomogły granty z Ministerstwa Edukacji Narodowej za realizację projektu „Integracja i wypoczynek” i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na szkolenie rolników i mieszkańców wsi. Najważniejsze, że szkoła przetrwała. Była pierwszą taką szkoła w województwie kujawsko-pomorskim i jedną z pierwszych w kraju. Od kilku lat Stowarzyszenie otrzymuje z Gminy dotacje na prowadzenie nauczania w szkole. Na pozostałą statutową działalność oświatowo-kulturalną Stowarzyszenie uzyskuje  pieniądze poprzez aktywny udział w realizacji zadań finansowanych przez różne instytucje. Jednym z ciekawszych projektów realizowanych w ramach konkursu Fundacji Wspomagania Wsi pt. „Kultura bliska” był nagrodzony projekt „Brąchnówko ma 5000 lat – poznaj tę wieś i pokochaj”. Trzeba dodać, że Brąchnówko posiada niezwykle bogatą przeszłość historyczną, sięgającą okresu sprzed 5000 lat, a do odkrycia prehistorycznej przeszłości wsi przyczynili się rolnicy, którzy wykopując na swym polu piasek na budowę drogi natrafili na gliniane skorupy. Badania były prowadzone w latach 70. XX wieku  przez pięć lat. Wg naukowców jest to obecnie największy i najlepiej rozpoznany obiekt osady ludów pucharów lejkowatych na Ziemi Chełmińskiej. W tym roku w okresie wakacji będzie realizowany konkurs ekologiczno-przyrodniczy „Edukacja dla środowiska” połączony z warsztatami i festynem ekologicznym.

Sukces Stowarzyszenia jest przykładem na to, jak można zaktywizować społeczność lokalną. Tak, jak napisał prezes Stowarzyszenia pan Janusz Iwański, obecność szkoły na tym terenie może ułatwić transformację tej okolicy, dać wiarę ludziom w tym, co sami chcą robić, zaktywizuje nieaktywnych, innowatorom i aktywnym da nowe impulsy do działania. Wreszcie, uratuje zabytkowy pałac - siedzibę szkoły - przed dewastacją oraz uchroni park przed zniszczeniem.
Stowarzyszenie z pewnością może być dobrym przykładem dla innych społeczności, które chciałyby u siebie zrobić coś pożytecznego.  


_________
*) Pałac w typie klasycystycznej willi wzniesiony został w 2. połowie XIX wieku przez Czarlińskich – właścicieli Brąchnówka od 1862 do 1939 roku – zasłużonych działaczy narodowych i społecznych Ziemi Chełmińskiej.

Opracowanie:
Teresa Drążkowska

  • pałacyk Czarlińskich - siedziba szkoły i Stowarzyszenia
  • buk czerwony w przypałacowym parku
  • fragment parku - platanowiec
  • aleja grabowa

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E