Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

  • Siedziba muzeum, to średniowieczny kościół założony przez...

Zaproszenie do Muzeum


       Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie zostało umiejscowione w średniowiecznym kościółku założonym przez Krzyżaków. Kościół w XVI w. przeszedł pod rządy gminy ewangelickiej. W latach 20-tych XX wieku został pozbawiony funkcji sakralnej. W roku 1930 został wpisany do księgi zabytków, jako obiekt klasy zerowej. Po wojnie obiekt popadł w ruinę. Dopiero w latach 60-tych i 70-tych podjęto próbę stworzenia w nim biblioteki gminnej. Jednak prace rozpoczęto dopiero na początku lat 80-tych. Zatrzymane zostały jednak w połowie realizacji. W związku z tym następowała poważna dewastacja zabytku.
W roku 1998 kościół został zakupiony przez Dariusza Subocza konserwatora zabytków. Jako właściciel obiektu od kilku lat prowadzi prace remontowe, konserwatorskie oraz adaptacyjne tworzonego wraz z żoną Agatą, artystką grafikiem, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Efektem tych działań jest stworzona we wnętrzu kościółka ekspozycja.

  • Nauka pisania gęsim piórem
Muzeum od ponad dwóch lat zaprasza na warsztaty, podczas których uczestnicy mają możliwość zapoznania się z historią papiernictwa europejskiego i azjatyckiego. W ramach zajęć praktycznych młodzież samodzielnie czerpie papier. Interesujące eksponaty z dziedziny drukarstwa umożliwiają poznanie jego historii, zapoznania z metodami produkcji czcionek w Europie i Azji. Atrakcją zajęć jest samodzielne drukowanie certyfikatu odbycia warsztatów w Muzeum.
W średniowiecznym skryptorium młodzież poznaje historię materiałów piśmienniczych uczestnicząc w pokazach obróbki pergaminu, dowiaduje się jak w średniowieczu produkowano farby, zapoznaje się z poszczególnymi etapami malowania miniatur. Samodzielnie pisze gęsim piórem i patykiem, co pozwala na lepszą ocenę doskonałości warsztatu ówczesnych skrybów. XIX wieczny sprzęt introligatorsko-poligraficzny uświadamia młodym ludziom jak pracochłonną techniką było wykonanie książki.
Muzeum leży na terenie archeologicznym, co pozwoli w przyszłości na badania archeologiczne.
       Celem Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa jest gromadzenie zabytków i materiałów dokumentacyjnie związanych z historią papiernictwa światowego, polskiego i pomorskiego, oraz historią techniki  i technologii w przemyśle celulozowym, papierniczym i przetwórstwa  papierniczego, drukarstwa i technologii a także historii piśmiennictwa. Celem Muzeum jest również udostępnianie zbiorów dla celów naukowych, oświatowych i poznawczych.
  • Pracownik muzeum opowiada o historii piśmiennictwa
  • Stanowisko pracy dawnego skryby
Eksponaty muzealne pochodzą głównie z zakupu przez właściciela i dyrektora Muzeum Dariusza Subocza  oraz od ofiarodawców i miłośników idei muzeum.
      Działalność muzeum realizowana jest ze środków prywatnych oraz przy finansowym wsparciu sponsorów.
     Oprócz prowadzenia warsztatów na terenie Muzeum odbywają się liczne imprezy plenerowe tj. Święto Drukarza,  Święto Papieru, Festyn archeologii eksperymentalnej, Święto Latawca.
     Muzeum wydaje własną gazetę w oryginalnej stylizowanej dziewiętnastowiecznej szacie pt. „Ilustrator”- miesięcznik kulturalno-informacyjny.

Kontakt:
Grębocin, ul. Szkolna 31,
tel.056 674 92 00, e-mail: muzeum@grebocin.pl
www.grebocin.pl

Materiały do artykułu udostępnili:
Agata i Dariusz Suboczowie
Opracowanie:
Teresa Drążkowska

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E