Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

KŁOPOTY KONSUMENTÓW Z OCHRONĄ SKLEPU

Coraz więcej skarg konsumentów zgłaszanych  do Powiatowego Rzecznika Konsumentów dotyczy złego zachowania się pracowników ochrony sklepów. Konsumenci skarżą się na ograniczenie swobody przy dokonywaniu zakupów, ponieważ twierdzą że czują się osaczeni przez wszechobecną ochronę oraz przez ich niewłaściwe zachowanie.

Biorąc pod uwagę te skargi pragnę udzielić kilku wskazówek odnośnie uprawnień pracowników ochrony oraz praw konsumenta. Pracownik ochrony w przypadku podejrzenia, że popełniono kradzież towaru może zatrzymać klienta, poprosić go o okazanie paragonu lub zawartości torby. Jeśli konsument uzna, że czynność ta nie jest dla niego zbyt uciążliwa i że spowoduje wyjaśnienie wątpliwości może się oczywiście na to zgodzić. Jest to jednak jego dobra wola. Pamiętajmy, że tylko policja ma prawo legitymować klienta a także żądać okazania zawartości torebki lub reklamówki, w związku z tym w każdej chwili możemy zażądać od ochrony sklepu aby wezwała policję a ochrona nie ma prawa odmówić.

W przypadku niegrzecznego i aroganckiego zachowania ochrony, niesłusznego posądzenia o kradzież konsument może złożyć skargę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Zezwoleń i Koncesji ul. Domaniewska 36/38 02-672 Warszawa. Departament może podjąć czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności związanej ze skargą a w skrajnych wypadkach przekroczenia swoich uprawnień przez ochronę może cofnąć koncesję firmie której pracownik w rażący sposób przekroczył swoje uprawnienia.

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, wchodząc do sklepu ze swoją torbą i towarami zakupionymi w innej placówce starajmy się o ile jest to możliwe, oddać je do depozytu. Hipermarkety zapewniają umieszczenie tych rzeczy w bezpiecznym, strzeżonym miejscu. Nie wszystkie sklepy posiadają takie pomieszczenia, dlatego też należy pracownika sklepu poinformować, że wnosi się swój towar. Dobrze jest w takim wypadku mieć dowód zakupu w postaci paragonu.

Podstawa prawna ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobów użycia przez pracowników ochrony środków przymusu bezpośredniego.

  • autor: Marzenna Napiórkowska

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E