Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

  • Miasto Chełmża - widok od strony jeziora

Powiat Toruński to ciekawy i zróżnicowany pod względem geograficznym i środowiskowym obszar województwa kujawsko – pomorskiego. Skupia na swym terenie osiem gmin wiejskich (Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka) oraz jedno miasto Chełmża.

Bogactwo historyczne przeplata się tutaj z bogactwem przyrodniczym. Powiat leży w miejscu, w którym łączą się ze sobą trzy krainy geograficzno – historyczne:

  • ziemia chełmińska z miastem Toruniem
  • ziemia dobrzyńska
  • Kujawy

Jego zróżnicowana rzeźba terenu oraz osobliwości przyrody stanowią tło dla cennych zabytków architektury i urbanistyki. Odwiedzając miejscowości powiatu możecie państwo skorzystać z wielu atrakcji jakie przygotowały dla turystów poszczególne gminy. Zlokalizowane w pobliżu lasów i jezior miejscowości umożliwiają czynny wypoczynek. Wędkowanie, zbieranie grzybów, wycieczki piesze i rowerowe, a przede wszystkim poznanie tradycyjnej i gościnnej wsi to tylko nieliczne atrakcje z jakich można korzystać.

  • Pałac w Gronowie

W bogatym krajobrazie kulturowym Powiatu Toruńskiego szczególna rolę odgrywają pełne uroku i wewnętrznego ciepła zespoły pałacowo – parkowe, będące odzwierciedleniem bogatej historii i lat świetnośi ziem powiatu. Są to obiekty o ogromnie ważnej funkcji ekologicznej i jednocześnie kulturowo – historycznej, stanowiące enklawy zieleni w często rozległych, wypłaszczonych, bezleśnych terenach uprawowych.

Na przestrzeni wieków powstało wiele wspaniałych założeń pałacowo – parkowych według projektów najznakomitszych, nie tylko polskich twórców. Architektoniczny krajobraz kształtowali wielcy właściciele ziemscy mający tu swoje posiadłości rodowe. Do dnia dzisiejszego dotrwało wiele rezydencji barokowych, klasycystycznych bądź neogotyckich zasługujących na wyróżnienie. Najpiękniejsze i najbardziej wartościowe zespoły pałacowo – parkowe stanowią obiekty w Turznie (gmina Łysomice), Nawrze, Pluskowęsach (gmina Chełmża), Gronowie (gmina Lubicz), Obrowie (gmina Obrowo).

Powiat Toruński charakteryzuje także nagromadzenie miejsc kultu religijnego. Najstarsze sanktuaria sięgają swoją genezą nawet XII wieku. Wiejskie, gotyckie kościółki już od dawna traktowane są jako miejsca godne zwiedzania. Stanowiąc doskonały przykład regionalnej architektury średniowiecza stają się coraz częstszym celem wycieczek turystycznych. Do najciekawszych obiektów tego typu należą wybudowane na przełomie XIII i XIV wieku: kościół pw. św. Janów w Świerczynkach, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Przecznie, kościół Wniebowzięcia NMP w Dźwierznie, a także pochodzący z pierwszej połowy XIV wieku kościół pw. Narodzenia NMP w Kiełbasinie.

  • Zamek Bierzgłowski - brama wejściowa

Na terenie powiatu zachowały się też fragmenty dwóch zamków krzyżackich. Pierwszy z nich znajduje się w Zamku Bierzgłowskim (gm. Łubianka) i pochodzi z lat 1260-1270. W latach 1270-1415 był on siedzibą komturstwa, po czym został wcielony do komturstwa toruńskiego. Z kolei w Małej Nieszawce zachowały się ruiny zamku, który Krzyżacy zaczęli wznosić wkrótce po przybyciu na te tereny w 1230 r. W zamku tym rezydował pierwszy na ziemiach polskich komtur krzyżacki. Po pokoju melneńskim, podpisanym w 1422 r. Krzyżacy zobowiązali się wobec króla Władysława Jagiełły do zwrotu części lewego brzegu Wisły (okręg nieszawski) i zburzenia zamku w Nieszawie, co uczynili w latach 1423-1424. Do dziś zachowały się fundamenty krzyżackiej warowni nad Wisłą.

  • Radioteleskop w Piwnicach

Niewątpliwie do największych ciekawostek turystycznych zalicza się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada ono największy w Polsce radioteleskop RT-4, o średnicy parabolicznego lustra 32 m., oddany do użytku w 1994 r. Te ogromne anteny służą na co dzień naukowcom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika do obserwacji nieba. Badania odległych galaktyk i gwiazd skutkują od czasu do czasu, zgodnie z toruńskimi tradycjami astronomicznymi sensacyjnymi odkryciami z dziedziny astronomii. Obserwatorium ma na celu także popularyzację wiedzy o wszechświecie wśród zwykłych obywateli.

O bolesnych wydarzeniach ostatniej wojny przypominają natomiast liczne Miejsca Pamięci Narodowej w Bielczynach, Biskupicach, Bocieniu, Chełmży, Chorabie, Cierpicach, Czarnowie, Dźwierznie, Górsku, Grabowcu, Grębocinie, Grodnie, Jedwabnie, Koniczynce, Lulkowie, Łążynie, Rogówku, Różankowie, Silnie, Szerokopasie, Witowężu, Zajączkowie, Zelgnie i wielu innych okolicznych miejscowościach, niemych świadkach martyrologii sprzed pół wieku. Coraz częściej też na terenie powiatu pojawiają się tablice związane z martyrologią narodu polskiego w czasach stalinizmu. Jedną z nich, poświęconą pamięci kapitana Mieczysława Szczepańskiego ps. "Dębina", jednego z 316 skoczków spadochronowych "cichociemnych", którzy zostali zrzuceni w 1944 r., skazanego w 1945 r. przez Okręgowy Sąd Wojskowy w Lublinie na karę śmierci, odsłonięto w Chełmży w 1997 r.

  • Jezioro Chełmżyńskie

Ważnym elementem krajobrazu są jeziora, z których na uwagę zasługują: Jezioro Chełmżyńskie, Jezioro Grodno, Jezioro Osiek, Jezioro Dzikowo, Jezioro Kamionkowskie, Jezioro Steklin, Jezioro Zacisze, Jezioro Kijaszkowo. Stanowią one atrakcyjne miejsca dla wędkarzy oraz turystów szukających wypoczynku nad wodą. Wiele zbiorników wodnych powiatu toruńskiego to również wymarzone miejsce dla wędkarzy.

  • Rezerwat "Las Piwnicki"

Jednak nie tylko pasjonaci historii i tropiciele tajemnic przeszłości znajdą dla siebie coś ciekawego na terenie obecnego powiatu toruńskiego. Już od wielu lat na tereny te przybywają także poszukiwacze tajemnic przyrody i ludzie kochający piękno natury.

Największą atrakcją dla nich są tutejsze rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu oraz liczne pomniki przyrody. Wśród rezerwatów przyrody na opisywanym terenie należy wymienić: założony w 1956 r rezerwat przyrody "Las Piwnicki" z wielogatunkowym kompleksem lasu mieszanego, wśród którego napotkać można powalone pnie drzew, przywodzące na myśl Puszczę Białowieską oraz tylko częściowo leżący na terenie powiatu rezerwat ichtiologiczny "Rzeka Drwęca", chroniący wody Drwęcy i kilku jej dopływów z rybami łososiowatymi: łososiem, trocią, certą i pstrągiem.

Turyści pragnący poznać atrakcje turystyczne naszego regionu nie będą mieli trudności z dotarciem do najciekawszych miejsc. Dobrze rozwinięta sieć dróg pozwala na zwiedzanie nawet skrajnie oddalonych obszarów. Pieszo lub na rowerze można przemierzać piękne lasy, obszary chronionego krajobrazu, tereny przyjezierne i wiele innych miejsc, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych miłośników wędrówek.

 

            Zapraszamy do odwiedzenia Powiatu Toruńskiego miłośników turystyki aktywnej i pobytowej, turystów szukających miejsc znanych i nie odkrytych oraz tych wszystkich, którzy lubią historię i zabytki. Walory turystyczne Powiatu Toruńskiego zyskały uznanie wielu stałych bywalców uprawiających różnorodne formy czynnego wypoczynku. Zobaczcie Państwo sami na własne oczy i oceńcie, czy mamy rację mówiąc, że nasz powiat to jeden  z ciekawszych obszarów województwa kujawsko- pomorskiego.

  • Mapa atrakcji i szlaków turystycznych powiatu toruńskiego

Sonda
Internetowa

Załatwiałeś sprawę w naszym Starostwie? Jesli tak, to czy jesteś zadowolony z obsługi?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 805

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E