Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

FotoSZOP

grafika,244,26513,-.jpg?miniatura

 

Oto relacja prosto ze „SZkOlnej kuźni Profesjonalistów” realizowanej w szkołach zawodowych powiatu dzięki środkom unijnym.

Jest marzec 2013 roku, wolne godziny po nauce, sale i pracownie szkolne w Gronowie i Chełmży. Właśnie rozpoczynają się długo przygotowywane, ale oczekiwane przez uczniów dodatkowe zajęcia. Wybór jest spory, bowiem w zależności od szkoły przewidziano od 4 do 13 różnych form podwyższania swych kwalifikacji zawodowych.

Takie oto cuda – dekoracje wyrzeźbione z owoców i warzyw - tworzyli kucharze z Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży oraz Zespołu Szkół w Chełmży.

Jak co roku zajęcia z carvingu cieszyły się wielkim zainteresowaniem, ponieważ młodzież zdobywała kolejne umiejętności w zakresie artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach. W tym roku dominowały – opowiada prowadzący kurs Jacek Murawski z ZSS w Chełmży - przestrzenne kompozycje, jak wózki armatnie do zakąsek, ananasowe koguty, palmy oraz dekoracje kwiatowe z warzyw i owoców. Bogactwo owoców i warzyw, wysokiej jakości sprzęt niezbędny do carvingu oraz miła atmosfera spowodowały, że uczniowie już nie mogą się doczekać do kolejnych zajęć z carvingu”.

Nasi floryści również potrafią „wyczarować” piękno. Grupa adeptek sztuki florystycznej z Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży i Zespołu Szkół w Chełmży oraz efekty ich pracy.

Wspomina Marzena Ptasznik z ZSS w Chełmży. Nie zapomnę wyrazu twarzy uczennic, które przyszły pomóc mi przenieść zakupiony towar z samochodu do sali. Ich oczy oszalały na widok różnorodności kwiatów, traw i liści oraz ilości tego co im podawałam do przeniesienia. Gdy już udało się nam przenieść wszystko i włożyć do wody, jednym chórem zakomunikowały ,,jest tu jak w kwiaciarni”. Spostrzeżenie to znalazło potwierdzenie wśród osób, które zwabione zapachem kwiatów, a także ciekawością zaglądały do naszej tymczasowej ,,kwiaciarni”.

Na zajęciach pozalekcyjnych swoje umiejętności w sztuce cukierniczej mogli rozwijać uczniowie z Gronowa i Chełmży.

Spotkania były bardzo przyjemne, bo kto nie lubi zajadać się słodkościami! Były ciasta kruche i półkruche, masy tortowe i wykańczania tortów masą cukrową, ciasta ptysiowe, francuskie, serowe oraz elementy dekoracyjne tortów. Zajęcia wyzwoliły ukryte talenty i pozwoliły poznać nowe techniki i metody kulinarne. Ich uwieńczeniem będzie wizyta u pracodawcy w cukierni” – opowiada ponownie Jacek Murawski z ZSS w Chełmży.

Dla tych, co chcą zdobyć nowy zawód – przygotowaliśmy certyfikowane zajęcia ze spawania elektrycznego w pracowni spawalniczej w Zespole Szkół, Centrum Kształcenia w Gronowie oraz kurs kierowcy wózków jezdniowych.

W czerwcu, po 3 miesiącach wytężonej pracy, wraz z końcem roku szkolnego nastąpi przerwa w realizacji zajęć w szkole. Kilkunastu uczniów z Gronowa rozpocznie dodatkowe, tygodniowe praktyki w firmach, zaś kilkoro ich kolegów i koleżanek z Chełmży będzie zbierać doświadczenie zawodowe na miesięcznych, płatnych stażach. Od jesieni, kolejne grupy młodzieży z naszych techników i zawodówek będą szkolić się na prawdziwych profesjonalistów. „Szkolna kuźnia” swoje działania zakończy w listopadzie 2014 roku – przed młodzieżą jeszcze wiele godzin przydatnych zajęć.

 


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

« wstecz

Sonda
Internetowa

Załatwiałeś sprawę w naszym Starostwie? Jesli tak, to czy jesteś zadowolony z obsługi?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 805

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E