Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

"Głos mają cykliści"

Przy budowie szlaków rowerowych doradzać będą członkowie stowarzyszenia „Rowerowy Toruń”.

W ciągu dwóch lat na terenie powiatu toruńskiego ma powstać blisko 100 km nowych dróg rowerowych. Pobiegną one z Torunia przez gminę Zławieś Wielka do Bydgoszczy, z Torunia przez gminę łubiankę do Unisławia, z Torunia nad jezioro Chełmżyńskie oraz nad jezioro w Kamionkach. Do projektu włączona ma być także południowa część powiatu. Szlak rowerowy połączy Toruń z Kaszczorkiem, Złotorią, Grabowcem i Osiekiem.
Przedsięwzięcie to szanowane jest na 24 mln zł, z tego 60 proc. Zadania pochodzić będzie z Unii Europejskiej, pieniądze zabezpieczone są w ramach listy indykatywnej projektów kluczowych (procedura bezkonkursowa) Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Na etapie przygotowanie inwestycji pomoc merytoryczną mają udzielić członkowie stowarzyszenia „Rowerowy Toruń”. Na pierwszym, marcowym spotkaniu ze starostą toruńskim zadeklarowali oni współpracę w trzech obszarach. Po wytyczeniu szczegółowego przebiegu szlaków, rowerzyści przejadą po trasie i zgłoszą uwagi oraz wnioski w sprawie racjonalności zaplanowanych przebiegów. Tak, aby nowe drogi mogły być efektywnie wykorzystane.
- Członkowie stowarzyszenia podzielą się z nami doświadczeniami samorządów z innych części Polski – wyjaśnia Andrzej Horniak z wydziału Rozwoju i Projektów Europejskich Starostwa Powiatowego w Toruniu. – Chcemy podejrzeć dobre rozwiązania z innych miejsc, gdzie takie szlaki już powstały. Trzecią, równie ważną kwestią jest stworzenie dobrego klimatu i wspólna promocja tego przedsięwzięcia.
Czas na wykonanie między innymi całej dokumentacji i uzyskanie pozwoleń na budowę Starostwo Powiatowe w Toruniu ma do połowy 2009 roku. W ramach projektu powstaną szlaki łączące Toruń z okolicznymi, ciekawymi miejscami na mapie powiatu. Samorządowcy liczą, że nowe szlaki ożywią lokalną agroturystykę. Co najważniejsze, będą alternatywą dla rowerzystów, którzy zmuszeni są do korzystania z publicznych dróg.
Bezpieczniej mają czuć się nie tylko rowerzyści i piesi, ale sami kierowcy, którym z części dróg znikną cykliści.
Gminy muszą jednak przejąć na własność tereny, przez które poprowadzą nowe szlaki. Część tras przebiegać ma przez tereny prywatne, więc nie obejdzie się bez wykupów gruntów. Szlak w kierunku Złejwsi Wielkiej poprowadzony będzie po dawnym trakcie kolejowym, który należy teraz do gminy, więc sprawa jest prostsza. Negocjacje z PKP czekają za to gminy: Łysomice, Łubianka i Unisław, tam blisko 20 km odcinek pobiegnie również po dawnej linii kolejowej, ale najpierw samorządy muszą ją przejąć na własność.
- Jesteśmy w porównaniu z pozostałymi gminami na finiszu rozmów z PKP w sprawie przejęcia szlaku za długi – tłumaczy Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka. – Projektowanie ścieżki ruszy jeszcze w pierwszym półroczu tego roku, na razie mamy gotową ekspertyzę budowlaną.
Trwają jeszcze dyskusje, co do technologii budowy szlaków, przeważająca jest opinia, że najbardziej funkcjonalny będzie podkład asfaltowy, bo dzięki temu ze szlaków, oprócz rowerzystów, będą mogli korzystać także rolkarze. Ostateczny przebieg wszystkich projektowanych szlaków na terenie powiatu toruńskiego ma być znany w maju. Budowa ma ruszyć na przełomie 2009 i 20010 roku.

Paweł Marwitz, "Gazeta Pomorska", 11 kwietnia 2008

« wstecz

Sonda
Internetowa

Załatwiałeś sprawę w naszym Starostwie? Jesli tak, to czy jesteś zadowolony z obsługi?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 805

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E