Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

"Lepiej za dwa lata"

Powiat toruński dostanie więcej pieniędzy z Unii na budowę ścieżek rowerowych - aż 3,66 mln euro.

Budowa szlaków rowerowych, o łącznej długości blisko 100 km na terenie powiatu ma kosztować blisko 24 miliony złotych. Połowa pieniędzy została już zabezpieczona z listy indykatywnej projektów kluczowych RPO. Jest to lista, w której zapisano najważniejsze zadania inwestycyjne w naszym regionie.

Nic za darmo

Po zakończeniu konsultacji społecznych projektów znajdujących się na liście, na wniosek m.in. samorządowców z powiatu toruńskiego, zwiększono poziom dofinansowania budowy szlaków rowerowych z 50 do 60 proc, czyli o 535 tys. euro. Nic jednak za darmo. Starostwo powiatowe, aby nie stracić zarezerwowanych pieniędzy, musi ostro zabrać się do pracy. Urząd Marszałkowski wymaga od podmiotów realizujących przedsięwzięcia wykonania ich na czas, stąd co pewien czas muszą składać raporty z przygotowań.
- Mamy czas na przygotowanie pełnej dokumentacji wraz z wykupem gruntów, uzyskaniem pozwoleń na budowę itp. do połowy 2009 roku - wyjaśnia Mirosław Graczyk, starosta toruński. - Jeszcze w marcu w Urzędzie Marszałkowskim przedstawimy harmonogram prac. Zwiększenie dofinansowania o dziesięć procent to bardzo istotne wsparcie dla nas. Jeszcze nie rozstrzygnęliśmy, w jaki sposób będziemy finansować pozostałe 40 procent niezbędnych kosztów. Jesteśmy też po rozmowach z leśnikami, będą oni naszymi partnerami w tym projekcie. Budowę ścieżek planujemy na lata 2009-2010.
Projekt zakłada połączenie Torunia z okolicznymi ciekawymi miejscami na mapie powiatu toruńskiego i sąsiednich powiatów. Jeden ze szlaków pobiegnie do Łysomic, a dalej zostanie rozgałęziony na szlak prowadzący do Jeziora Chełmżyńskigo oraz nad jezioro w Kamionkach. Kolejna trasa pobiegnie dawnym traktem kolejowym z Torunia przez Zamek Bierzgłowski pod Łubianką do Unisławia. Ma być ona wykorzystywana również zimą na potrzeby narciarzy. Trzecia trasa rowerowa połączyć ma Toruń z Bydgoszczą przez Złą Wieś Wielką i Dąbrowę Chełmińską.
Nowe drogi mają ściągnąć rowerzystów i pieszych z dróg, poprawiając przy tym zarówno bezpieczeństwo niezmotoryzowanych jak i samych kierowców. Mają też przyczynić się do rozwoju turystyki, rozsławić ciekawe zakątki powiatu, przyczynić się do rozwoju małego biznesu, czy agroturystyki przy nowych szlakach. Wraz z nowymi drogami pojawi się pełne oznakowanie, punkty odpoczynku oraz nowa nawierzchnia, częściowo asfaltowa, częściowo składająca się z kostki polbrukowej i innej podbudowy.

Ożywią turystykę

Starostwo powiatowe zakłada, że w po załatwieniu wszystkich formalności w połowie przyszłego roku będzie mogło wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego o podpisanie umowy na finansowanie inwestycji, na którą jak na razie pieniądze są jedynie zarezerwowane.
- Im szybciej zakończymy przygotowania, tym szybciej będziemy podpisywać umowę - mówi Mirosław Graczyk. - Mam nadzieję, że jeszcze w 2009 roku ruszymy z budową szlaków rowerowych. Mamy czas do 2010 roku. To będzie prawdziwy krok milowy w kierunku poprawy bezpieczeństwa i rozwoju turystyki na terenie powiatu.

 

Paweł Marwitz, "Gazeta Pomorska", 11 marca 2008

« wstecz

Sonda
Internetowa

Załatwiałeś sprawę w naszym Starostwie? Jesli tak, to czy jesteś zadowolony z obsługi?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 805

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E