Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PTTK
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

11 lutego 2017 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wyprawie, w ramach popularnego cyklu wycieczek krajoznawczo-pieszych „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie sympatyków turystyki pieszej odbędzie się o godz. 9.00 na pętli linii tramwajowych MZK przy ul. Olimpijskiej. Trasa wędrówki będzie wiodła przez Małgorzatowo, Lampusz i Kaszczorek, z zakończeniem  przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym. Trasa będzie liczyła około 10 km długości, a wycieczkę poprowadzi – przodownik turystyki pieszej Tadeusz Perlik.

Kaszczorek. Ciekawostki krajoznawcze: kościół gotycki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z końca XIII wieku. W 1966 roku uległ pożarowi, następnie odbudowany. Rezerwat ichtiofaunistyczny „Rzeka Drwęca” utworzony w 1961 roku, obejmuje ochroną gatunkową: pstrąga potokowego, troć wędrowną, certę  oraz łososia. Skansen Muzeum Etnograficznego w Toruniu z ekspozycją sprzętu pływającego (tratwy, łodzie i promy). Przez Kaszczorek przebiega znakowany szlak turystyczny pieszy w kolorze żółtym prowadzący z Torunia, przez Złotorię, Ciechocin, Golub-Dobrzyń, Brodnicę do Radomna, o całkowitej długości 160km oraz Szlak Kulturowy – św. Jakuba.

12 lutego 2017 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wspólnie z Klubem Turystyki Kolarskiej „Przygoda” w Toruniu zapraszają mieszkańców miasta do udziału w wyprawie rowerowej pn. VI Walentynkowy Rajd Rowerowy. Spotkanie turystów na rowerach odbędzie się o godz. 10.00 na parkingu, przy pawilonie handlowym „NETTO” (skrzyżowanie ul. Polnej z Szosą Chełmińską). Trasa wyprawy będzie wiodła przez Wrzosy, Strugaj, Świerczynki, Kowróz, Wytrębowice do Lulkowa, w którym zostaną przeprowadzone konkursy rekreacyjne. Po posiłku turystycznym i nagrodzeniu zwycięzców, nastąpi powrót do Torunia. Łączna trasa przejazdu wyniesie ok. 30 km. Wycieczką rowerową pokieruje przodownik turystyki kolarskiej Waldemar Wieczorkowski. Wszystkich chętnych obowiązują wcześniejsze zapisy w Biurze Oddziału Miejskiego PTTK przy ul. Piekary 41, telefon 56/622-29-21. Młodzież niepełnoletnia może wziąć udział w rajdzie, jedynie pod opieką pełnoletniej osoby.

14 lutego 2017 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta do udziału w krótkiej 6 km wycieczce pieszej, połączonej z udziałem w programie „Walentynek Chełmińskich” - 2017 r. Spotkanie uczestników w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” zaplanowano o godz. 7.15 na dworcu autobusowym, przy ul. Dąbrowskiego. O godz. 7.30 turyści wyjadą autobusem do Grubna (kierunek Stolno). Po zapoznaniu się z atrakcjami turystycznymi Grubna, turyści pokonają niewielki odcinek drogi do Chełmna, gdzie będą mogli wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów, a związanych z kolejnym świętem walentynkowym. Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej Rajmund Czachowski.

Grubno. W 1222 roku książę Konrad Mazowiecki przekazał gród Grubno biskupowi misyjnemu Chrystianowi. W latach 1423 – 1424 był to majątek rycerski, położony w komturstwie chełmińskim i należący do Aleksandra von Grobyn. W okresie królewskim była to wieś szlachecka. W 2 połowie XVII wieku należała do Konarskiego, następnie  w 1 połowie XVIII wieku do Piotra Tuchołki. Przez większość wieku XIX  majątek grubieński znajdował się w rękach niemieckich. W 1880 roku jego właścicielem był Carl Ruperti, a majątek obejmował 938 ha powierzchni, cegielnię i gorzelnię. W okresie międzywojennym majątek należał do hrabiego Wojciecha Pusłowskiego. Najcenniejszym obiektem historycznym Grubna jest pałac zbudowany w 1857 roku, który znajduje się w otoczeniu dużego założenia parkowego, z dużym stawem i kilkoma pomnikami przyrody. (H.M.)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.